IMG 2762W poniedziałek 2 września 2019r. społeczność naszej szkoły mogła przywitać nowy rok szkolny w budynku oddanym do użytku, po trwającej rok czasu termomodernizacji. Nasza szkoła, wskutek starań pani Dyrektor Angeli Stepenko, została zakwalifikowana do ogólnopolskiego projektu: Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.W ramach projektu Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Szprotawie zmieniła się nie do poznania. Na termomodernizację i remont budynku przeznaczono ponad dwa miliony złotych, dokładnie 2.115.792 zł., z czego trzysta tysięcy złotych pani Dyrektor Angela Stepenko pozyskała dodatkowo, dzięki przychylności Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, pana Zdzisława Bujanowskiego. Poniżej długa lista prac wykonanych na terenie szkoły:

  • zamontowano panele fotowoltaniczne,

  • zamontowano wentylację grawitacyjna w całej szkole,

- zamontowano zdalnie sterowany system chłodzenia powietrza w sali kameralnej,

- zamontowano nowe drzwi dźwiękoszczelne z futrynami we wszystkich klasach ,

-zamontowano nowe drzwi wejściowe o bardzo wysokim standardzie,

- wymieniono grzejniki,

- ocieplono ściany piwnicy w gruncie i wykonano pionową izolację przeciwwilgociową,

- docieplono ściany zewnętrzne metodą BSO na bazie styropianu,

- docieplono podłogi na gruncie, w pomieszczeniu sali kameralnej, w klasach na parterze oraz w pomieszczeniach piwnicy,

- Wymieniono stolarkę okienną,

- docieplono strop nad ostatnią kondygnacją,

- zamontowano podkonstrukcję pod centralę wentylacyjną,

- docieplono połacie dachowe,

- wymieniono instalację elektryczną i oświetlenie, na „ledowe”,

- zamontowano osłony grzejnikowe,

- wyremontowano wszystkie pomieszczenia szkoły, wygładzono ściany, pomalowano farbą lateksową, zamontowano sufity rastrowe, wymieniono podłogi na nowe ( panele podłogowe), a w sali kameralnej ułożono parkiet dębowy,

- zamontowano pompę gazową,

- zamontowano skrzynki dla ptaków,

Dzięki termomodernizacji, szkoła została wyposażona w:

  • nowe ekologiczne systemy ogrzewania (z możliwością zdalnego sterowania),

  • grawitacyjną wentylację, dającą możliwość ciągłej wymiany w pomieszczeniach świeżego powietrza,

  • nowoczesne oświetlenie według najnowszych standardów.

Szacuje się, że oszczędności energii wyliczona na podstawie audytów energetycznych wyniesie ponad 60,4%.

Prócz oszczędności ważną sprawą są walory estetyczne. Nasza szkoła jeszcze nigdy nie wyglądała tak pięknie jak teraz, co z pewnością doceni każdy uczeń, rodzic, nauczyciel i gość naszej szkoły. Właśnie na ten cel pieniądze pozyskane zostały z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, organu prowadzącego Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Szprotawie.

Całość prac remontowych wykonała firma „Janbud” z Żar.